2024 m. vasario 23 d., penktadienis

2,3 Pencijos pakopa

Tikslas:

  • Gyvenimo ciklo principas: Rizika, susijusi su pensijų fondų investicijomis, mažėja artėjant pensiniam amžiui. Tai reiškia, kad pensinio amžiaus artėjant fondas investuoja į saugesnes priemones, mažindamas riziką ir siekdamas išsaugoti sukauptą turtą.

  • Apsauga nuo infliacijos rizikos: Pensijų fondai taip pat valdo savo turtą siekdami apsaugoti jį nuo infliacijos poveikio. Tai reiškia, kad fondai investuoja į priemones, kurios gali padėti išlaikyti turtą vertę, atsižvelgiant į infliacijos tendencijas.

  • Investavimo rizikos ribojimas: Fondai stengiasi kiek įmanoma mažinti investuotojų patiriamą riziką. Tai gali būti pasiekta skirstant investicijas į įvairius aktyvus arba renkantis saugesnes investicijų strategija. 

     

    Pensijų fondo vertė per laikotarpį išaugo 4,7 proc. metiniu vidurkiu, tuo tarpu infliacija siekė 4,2 proc. Tai reiškia, kad pensijų fondo grąža buvo didesnė nei infliacija, nurodo palankias investavimo sąlygas.

    2021 - 

     



Lietuvos trijų pakopų pencijų sistema

Dėl perėjimo

Pensijų kaupimo sistemos dalyvis, atsižvelgdamas į tai, kokia jam priimtina investavimo rizika, gali pereiti iš vienos pensijų kaupimo bendrovės į kitą, taip pat iš vieno pensijų fondo į kitą. Tačiau svarbu žinoti, kokie mokesčiai gali būti taikomi. Dalyvis į kitą tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą gali būti perkeliamas pateikus prašymą ir kartą per kalendorinius metus tokia galimybė sudaroma netaikant mokesčio.

Perėjimo į kitos pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą išlaidas sudaro sąskaitos uždarymo ir lėšų pervedimo išlaidos. Perėjimo mokestis negali būti didesnis nei 0,05 proc. sukaupto turto.

Plačiau: https://www.lb.lt/lt/mitai-apie-pensiju-fondus#ex-5-2

 

Plačiau

 

Į ką atkreipti dėmesį:

  • Pasirinkite pensijų fondo rizikos lygį
  • Palyginkite pensijų fondų valdytojų taikomus mokesčius
  • Palyginkite pensijų fondų investavimo rezultatus
  • Atidžiai perskaitykite sutartį
  • Reguliariai domėkitės savo kaupimo rezultatais

  • 3 pakopa

    III pakopoje gali dalyvauti visi pensijai kaupti norintys gyventojai. Jie gali patys mokėti įmokas arba tai už juos gali daryti darbdavys, sutuoktinis ar pan.

    Kaupiant III pakopos pensijų fonduose taupoma pensijai – tai ilgalaikis taupymo tikslas ir jam pasiekti turite ilgą laikotarpį, pavyzdžiui 20–30 metų. 

    Plačiau: https://www.lb.lt/lt/kaupimas-pensijai-iii-pakopos-pensiju-fondai#ex-1-2

     Į ką atkreipti dėmesį:

    Renkantis III pakopos pensijų fondą, svarbu atkreipti dėmesį į du pagrindinius dalykus: 

    • fondo investavimo strategiją;
    • taikomus mokesčius. 

    Pagal investavimo strategiją III pakopos pensijų fondai skirstomi į:

    • Obligacijų pensijų fondus. Šie fondai investuoja į obligacijas ir prisiima mažiausią riziką. Kaupdami obligacijų pensijų fonduose uždirbsite nedidelę grąžą, bet ir rizika prarasti sukauptas lėšas bus mažiausia. 
    • Mišraus investavimo pensijų fondus. Šie fondai dalį lėšų investuoja į rizikingus aktyvus (pvz., akcijas), dalį lėšų – į mažiau rizikingus (obligacijas). Tai reiškia, kad mišraus investavimo pensijų fondai prisiima didesnę riziką nei obligacijų pensijų fondai, bet mažesnę nei akcijų pensijų fondai.
    • Akcijų pensijų fondus. Šie fondai investuoja į įmonių akcijas, todėl laikomi didžiausios rizikos pensijų fondais. 

    Renkantis III pakopos pensijų fondą, reikėtų pasidomėti jo rezultatais Lietuvos banko skelbiamose ketvirčio ataskaitose. Čia skelbiami keli rodikliai, kuriuos tikrai pravartu žinoti:

    Plačiau: https://www.lb.lt/lt/kaupimas-pensijai-iii-pakopos-pensiju-fondai#ex-1-3

     

    3 pakopos mokesčiai:

    Skirtingai nei II pakopos pensijų fondui, III pakopos pensijų fondui nėra nustatyti konkretūs mokesčiai įstatymų. Dėl to pensijų fondo valdytojai turi teisę savo nuožiūra nustatyti mokesčius pagal pensijų fondo taisykles.

    Dažniausiai taikomi šie mokesčiai:

    • Įmokos: Šie mokesčiai nuskaičiuojami nuo kiekvienos indėlio į pensijų fondą ir gali skirtis priklausomai nuo pasirinkto pensijų fondo ir jo valdytojo.
    • Turto administravimas: Šis mokestis yra kasmet skaičiuojamas nuo bendro sukaupto turto ir gali skirtis priklausomai nuo fondo valdytojo.
    • Depozitoriumo mokesčiai ir kt.: Papildomi mokesčiai, kaip depozitoriumo mokesčiai, taip pat gali būti taikomi, priklausomai nuo pensijų fondo valdytojo ir paslaugų, kurias jis teikia.

    Šie mokesčiai gali skirtis nuo vieno pensijų fondo iki kito, todėl svarbu atidžiai perskaityti ir suprasti pensijų fondo taisykles, kad būtų aišku, kokie mokesčiai gali būti taikomi. Tai suteikia dalyviams galimybę pasirinkti tinkamiausią pensijų fondą, atsižvelgiant į jų poreikius ir finansinius tikslus.

    Pagrindinės mintys


    • Pensijų fonde sukauptos lėšos priklauso pensijų fondo dalyviams.
    • Pensijų fonduose kaupiamos lėšos yra paveldimos.
    • Sukakęs senatvės pensijos amžių, pensijų fondo dalyvis įgyja teisę gauti pensijų išmoką.



    1. Turto atskyrimas ir saugojimas: Pensijų fondų turtas yra atskirtas nuo pensijų kaupimo bendrovės turto ir laikomas specialioje pensijų kaupimo sąskaitoje depozitoriume. Tai reiškia, kad fondų lėšos yra saugomos nepriklausomai nuo bendrovės ir yra pasiekiamos tik fondų dalyviams.

    2. Nedisponavimas sukauptu turtu: Pensijų kaupimo bendrovės tiesiogiai neturi prieigos prie sukaupto turtų ir negali juo disponuoti savo reikmėms. Jos tik valdo šias lėšas patikėjimo teise, siekdamos geriausio rezultato pensijų fondui ir jo dalyviams.

    3. Investavimo reikalavimai ir apsauga: Fondų valdytojai, investuodami pensijų fondų dalyvių lėšas, privalo laikytis griežtų reikalavimų ir investavimo taisyklių. Investicijos yra skirtos užtikrinti fondų saugumą, pelningumą ir likvidumą. Be to, nustatyti teisės aktai reglamentuoja, kiek galima atskaityti iš pensijų fondo turto ir kokio dydžio atskaitymai gali būti.

    4. Lietuvos banko priežiūra: Visas pensijų kaupimo sistemos veiklos yra prižiūrima Lietuvos banko, kuris užtikrina, kad visos veiklos vykdomos teisės aktų nustatyta tvarka ir atitinkamai.

      Atskaitymų dydžiai: Maksimalūs atskaitymai iš pensijų turto yra nustatyti teisės aktuose ir yra ribojami tam tikrais procentais. Tai apima atskaitymus pagal kiekvieną pensijų kaupimo sutartį su II pakopos pensijų kaupimo bendrove, kurie per metus gali sudaryti ne daugiau kaip 0,5 proc., bei atskaitymus turto išsaugojimo fonde, kurie gali sudaryti ne daugiau kaip 0,2 proc. pensijų fondo grynųjų aktyvų vidutinės metinės vertės.

      Sąnaudų dalis  

       

    Sąnaudų dalis